Yurtdışında İş Bulmak / İnşaat Sektörü

Benim gibi üniversitede okurken yurtdışına çıkma hayalleri olan biriyseniz ve nispeten inşaat sektöründeyseniz yurtdışında çalışmak için şansınız var demektir. Eğer mühendis ya da mimar değilseniz, duvar ustası- alçıpan ustası- boya ustası- seramik ustası- mekanik tesisat ustası gibi özelleşmiş bir mesleğiniz varsa çok daha fazla şansınız var demektir. Mimar ve ya mühendis olarak başvurduğunuzda kravatlı ceketli bürokratik mülakatlara giriyorsunuz. Usta olduğunuzda ise işinizin ehli olmanız en büyük referansınız.

İş başvurularında birkaç farklı yol izleyebilirsiniz:

  • Yurtdışında inşaat yapan büyüklü küçüklü inşaat firmaları var. Enka, Rönesans, Polimeks bunlardan en güzel iş yapanları. Web sitelerinde iş başvuruları için hangi pozisyonların boş olduğunu gösteren sayfaları mevcut. Buradan mevcut kriterlerine uygun olduğunuz kaleme başvurunuzu yapabiliyorsunuz.
  • Yurtdışında iş yapan bir firmada dayınız-enişteniz-amca kızınız varsa veya işinizi iyi yaptığınız kulaktan kulağa yayıldıysa bürokratik mülakat ayağını atlayıp kısa ve samimi bir “yetkiliyle görüşme” sonrası işe alınabilirsiniz.
  • Hali hazırda yurtdışında iş yapan bir firmada çalışıyorsanız, bizzat genel müdürle konuşup talebinizi iletebilirsiniz. (Ki bu bizim yurtdışına gelme hikayemizin başlama şeklidir)

Dil bilmek yurtdışına çıkmak için ne kadar önemli?

Yurtdışında çalışma şartları nelerdir? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir