Yurtdışında Çalışma Şartları Nelerdir?

Yurtdışında çalışacağınız meslek dalına, iş koluna göre değişkenlik gösterir çalışma şartları. Bu yazıda inşaat sektöründen bahsedeceğim.

İş başvurunuzu yapıp, görüşmeye ve ya mülakata girdikten sonra olumlu dönüş alırsanız önünüze bir iş sözleşmesi gelecektir. Sözleşmenizde çalışma şartlarınız en ince detaylarına kadar yazılı olmalıdır. İş görüşmelerinde başta konuşulmayan kalemler sonrasında başınızı ağrıtabilir. Çekinmeden eklemek istediğiniz şartlarınızı eklemeli, size uygun gelmeyen maddeler üzerine de konuşmalısınız.

İnşaat sektöründe yurtdışında çalışacaksanız çalışma şartlarınızı madde madde konuşmalısınız.

  • Barınma : Yatacak yer, eşyalarınızı yerleştirecek dolap verilir. Koğuşlarda, inşaat kamplarında birkaç kişilik odalarda ya da kiralanmış evlerde kalabilirsiniz. Şirketinize ve şirketteki pozisyonunuza göre değişir. Barınma için cebinizden kira, para çıkmaz.
  • Beslenme: 3 öğün beslenme ihtiyacınız karşılanır.
  • Uçak bileti: Şirket sizin Türkiye’den ilk çıkış ve yılda bir kere yıllık izin için Türkiye’ye gidiş dönüş biletlerinizi karşılar. Şirketteki pozisyonunuza göre yılda birkaç kez de Türkiye’ye gidiş dönüşü karşılayabilir, konuşmanıza bağlıdır.
  • Sağlık masrafları: Şirketin durumuna, gittiğiniz ülkenin şartlarına göre değişir. Konuşmak gerekir.
  • Oturduğunuz evin faturalarını, hatta internet faturasını bile konuşmak, sormak gerekir. Sonrasında canınız sıkılabilir.
  • Kaldığınız yer ve iş yeriniz arasında ulaşım masraflarını konuşmak gerekir. Kamptan şantiyeye her gün yürüyerek gidip gelen inşaat çalışanlarını da gördüm, servisle alınıp bırakılan çalışanları da gördüm.
  • Şirketteki pozisyonunuza göre araç tahsis edilmesi ya da sizin aracınızı kendiniz almanız hususlarını konuşmak gerekir.
  • Şirket telefonu kullanacaksanız, insan kaynakları gibi bir pozisyondaysanız, şirketin telefon faturalarını size ödetip ödetmeyeceğini konuşmak gerekir.
  • Bonus madde: Ailenizi de götürecekseniz şirket muhtemelen masraflarınızı karşılamayacaktır. Şöyle düşünün: Şirket sizi mühendis olarak işe aldıysa size haklar tanır, eşinize ve çocuklarınıza değil. Tamamen şantiye çalışanlarının kaldığı bir kamp kurulmuş ve oda arkadaşlarınız belli. Yatakhaneleriniz, yemekhaneniz var. Tüm bu şartlar işe alınan kişi içindir. Ben ve eşim mimar kadrosuyla işe alındığımız ve evli olduğumuz için şirket bize ayrı bir ev tahsis etmişti. Böyle özel durumları en başta konuşmalısınız.

Yazdığım maddeler size çok detaylı ve absürd görünebilir fakat bu konularda sıkıntı yaşayanları gördüğüm için tüm maddeleri eklemek istedim. Yurtdışına çıkıp çalışmak basit bir durum değil ve düzeninizi tamamen etkileyecektir. İmzayı atmadan önce hevesleri bir kenara koyup, artısını eksisini düşünmek lazım.

Tüm emekçilere emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir dünya diliyorum.

Dil Bilmek Yurtdışına Çıkmak İçin Ne Kadar Önemli?

Yurtdışında İş Bulmak / İnşaat Sektörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir