Uyku Danışmanıyla Nasıl Uyku Eğitimi Verdim?

Bebekli, hamile, yeni evli tüm anne ve anne adaylarına selamlar.

Bebeği uyumayan, gözleri kan çanağı olan annelere sarılmak, omuzlarından tutup gözlerine bakarak ‘bunun çözümünü bulmuşlar, bitecek bu uykusuz geceler’ demek istiyorum. Derin bir nefes alın çünkü ben danışmandan öğrendiğim tüm detayları tüm samimiyetimle sizlerle paylaşmaya hazırım.

Benim oğlum ilk 2 ay boyunca klasik kolik ağlamaları geçirdi. Gece uykuları düzenliydi. Uyandığında emzirip yatırırdım. 3.ayda kolik bitti fakat uyutmak için emzirmek yetmemeye başladı. Ben de ayakta sallayarak uyutmaya çalıştım. Bu ayakta sallamalar 6. aya kadar devam etti. Gündüzleri bir şekilde işyerinde oluyordum ve bakıcıyla ofisin karşı dairesinde ayakta uyuyordu ya da arabada gidiş-dönüş yolunda uyuyordu fakat geceleri beni de, eşimi de çok yoruyordu. Uykusunu alamadığı için de sıkça ağlar, gittiğim yerlerde tüm gözleri üzerime çekerdi. Miniğim meğer uyumak istiyormuş. Bu ayakta sallama süreçlerinde ben hep ‘bebek uyku düzeni’ araştırmaları yaptım. Öğrendim ki bunun bir sektörü var. Fakat ‘bebeğin psikolojisi nasıl olacak, amerikada bir yıl eğitim alan biri, bebeğin psikolojisini ne kadar anlayabilir’ gibi kaygılarım vardı. Böyle günlerimden birinde Psikolog Tuğçe Yılmaz’ın instagram profili çıktı keşfette karşıma. Üstüne bi de canlı yayın yaptı ve kafamda taşlar iyice oturdu. Kendisi çocuk psikoloğu bir anne ve piyasada uyku eğitimi için istenen ücretlerin yarı fiyatına bu eğitimi veriyor. Psikolog diyorum anneler, yani bu işin okulunu okumuş bir insan. Benim şahsi görüşüm hiçbir eğitmen bir yılda aldığı eğitimle, dört yıl eğitim almış bir psikolog kadar bebeğin psikolojisini anlayamaz. 

Bebeğim 7. aya girdi ve ben Tuğçe hanımı aramadan önceki hafta (yaptığım o kadar araştırma neticesinde) bir gece emzik vermeden uyuttum (ki emziksiz bir yeri koparılmış gibi ağlayan bir bebeğim vardı). İnanın bebekler çook hızlı öğreniyorlar, bebeğim ertesi gün sanki hep emziksiz uyuyan bir bebekmiş gibi ağlamadan uyudu. Bir günde alışmıştı. 3 gün emziksiz uykuya alışmasını bekledim ve 3.gün yatağını karşı odaya taşıdık eşimle. Hayatımızda verdiğimiz en en en doğru karar bebeğe uykuyu öğretmek istememiz ve odasını ayırmamız oldu, bunu hep dillendiririz. Bebeğim gece sayısız defa kalkıp emerek uykuya dalmak isteyen bir bebekti ve ben sabah işe gidiyorum, eşim işe gidecek, uyku bizim için kabusa dönüşmüştü. Bel ağrılarımdan hiç bahsetmiyorum.

Danışman eşliğinde eğitime başladık. Kim West’in ‘aşamalı uzaklaşma’ yöntemini uyguladık. Aslında ben bu eğitimi kafama takmıştım ve kendi kendime uygulamaya çalışmıştım. Fakat öyle olmuyor işte sevgili anneler. Bebeğin ağlama sesi yükseldikçe annenin de panik yüzdesi artıyor. O yüzden sizi rahatlatacak ve bilimsel olarak bebeğin psikolojinin ne derece etkileneceğini size anlatacak birini istiyorsunuz. Danışmanla çalışmak çok daha hızlı hedefe varmayı sağlıyor. Ben burda kendi cümlelerimi kuruyorum. Ben mimarım, psikolog değil. Lütfen benim kendi bebeğim üzerinden, onun davranışsal tepkileri üzerinden bilgi verdiğimi unutmayın.

Bebeğe bir uyku rutini oluşturmalısınız. Nasıl ki biz uyumadan önce pijama giyiyoruz, diş fırçalıyoruz, kitap okuyoruz, öyle de bebeğin de uyumadan önce uykuya geçeceğini anlayabileceği bazı durumlar olması gerekiyor. Ben bebeğime önce akşam yemeğini yediriyorum, sonra banyo, giydirince emziriyorum, babasına iyi geceler diyoruz, öpüyoruz kokluyoruz yatağına koyuyoruz.

1.gece:

Odasını ayırdığım bebeğimin oda sıcaklığını düzenliyorum. Ben Afrika’da yaşadığım için bazen çok sıcak olabiliyor klimayı ayarlayıp odasına giriyoruz. Bazen ısıtıcıyı açıyorum onu odasına götürmeden önce. Bebeğimi ‘iyi uykular bebeğiiim’ gibi uykuyu da öğrenmesini sağlayacak kelimelerle yatağına koyuyorum. Odayı gözleri göremeyeceği kadar karartıyorum fakat beni siluet olarak görebilmesi gerek. Beşiğin yanına bir sandalye çektim ve ona dokunarak, mırıldanarak ya da bir müzik açarak uyumasını bekliyorum. 1.gün en zor gün ve kararlı olmak çok önemli. Bebek ağladığında kucağınıza alırsanız şöyle öğrenecek: demek ki ben ağlayınca kucaklanıcam, öyleyse ağlarım. Kendinize eziyet etmiş olursunuz benden söylemesi. Madem bi yola girdiniz dönmek yok.

Benim oğlum tam doksan dakika ağladı ilk gece. İnsan aklını yitiriyor, sinir sistemi alt üst oluyor. İşte tam o anda, 30 dakika bitince, bir saat bitince psikolog sizin halinizden anlıyor ve size sürecin yıpratma oranlarından bahsediyor. Bebek için ne kadar yıpratır, hafızasında yer eder mi vs. Bakın ben bu satırları yazıyorum ama siz evde kendiniz uygularken bu desteği o anda almak isteyeceksiniz. Whatsapp ile anlık destek veriyor danışman. O anda bazı cümleleri duyma ihtiyacı hissedeceksiniz.  Demedi demeyin.

Bebek bir süre ağladı yırtındı ve ter içinde uyudu. Odasından çıktım,kapıyı kapattım ve odasını tamamen karanlıkta bıraktım. Benim bebeğim 45-50 dk sonra tekrar ağlamaya başladı. Odasına girmiyoruz. Artık uyku süreci içinde ve ağlarken asla odasına girmiycez.

Rüya öğünü denen bir öğün var. Bebeği uykuda beslemek tanımı. Bebek ağlarken asla girip bu öğünü vermiyoruz. Benim bebeğim 3 saat sonra uyanıyordu ben o yüzden öğünü 2,5 saat sonrasına koymuştum. O açlık hissetmeden emzirdiğiniz zaman uykusu bölünmemiş, ağlayarak uyanmamış oluyor. Uykudayken yataktan alıp emziriyoruz ya da biberon veriyoruz. Bebekler uykudayken çok ışık yoksa, sesli bir uyaran yoksa emip, hiç uyanmadan öğünlerini alıyorlar. Ben eğitimi bebeğim 7.aya girdiğinde vermiştim. Küçük olduğu için 7:30 da yatırdığım, 8 gibi uyuyan bebeğimi gece iki kere emzirme ihtiyacı hissettim. Saat 10:30 gibi( o saatte ağlıyorsa ağlaması kesilip uyuduğuna emin olunca girip emzirdim) ve sabah 4 gibi. 10.aydan sonra bebeğimin sabah 4 öğününü kestim. 11-12 gibi emziriyorum sadece.

İlk gecemiz çok sorunlu geçmedi. Rüya öğünleri dışında odasına girmedim. Altın kural şu: bebeği sabah 7 den önce asla yataktan almıyoruz. Sabah 7:20 gibi uyandı ve yatağında ağlamadan, uykusunu almış bir bebek bekliyordu. Mırıltılarından anladık uyandığını. Yatağında bişeylerle oynarken. Anlatamam neler hissettiğimi. Böyle bir mutluluk yok.❤️ Sabaha kadar bebeğinizi emzirmediğiniz için memede çok süt toplanacak ve bir iki gün vücudun buna alışması gerekecek. Merak etmeyin sütünüz olumsuz etkilenmiyor bu süreçten ve bebeğiniz de emmekten vazgeçmiyor.

İlk gün sonrasında bebeğim bana da babasına da çok gülümsemedi. Kırgın ya da üzgün gibi değil de, bişey oldu ama anlamadım bakışı. Ben baya panikledim hatta. Bu durum onun için sıradan bir durum olmadığı için böyle tepki veriyormuş. Sonraki gün normale döndü.

İlk 3 gece aynı şekilde yanında oturuyoruz. Yer yer dokunup müdahale edebilirsiniz. Müzik de açılabileceğini söyledi bana psikolog ama ben müziğe alışmasını istemedim. Gündüz uykularında da aynısını yapıyoruz ve odayı karartabileceğimiz kadar karartıyoruz. Uyku perdesi satılıyor Türkiyede, denenebilir.

Sonraki 3 gece odanın ortasında oturuyoruz. Sizi görebilir ama kıpırdamadan durmalısınız. Mırıldanabilirsiniz, uyuyor gibi durabilirsiniz.Çünkü her kıpırdanışta ümitlenecek.

Sonraki 3 gece kapı eşiğinde oturuyoruz.

Sonraki 3 gece göremeyeceği şekilde odanın dışında, kapısı açık, sesimizi duyabileceği konumda oturuyoruz.

Sonraki 3 gece ben artık kapısını kapattım. Gündüz uykularında da aynı gün aynı yöntemi uyguluyoruz.

Bu süreç kolay bi süreç değil. Bebeğim ilk gece 90 dakika, ikinci gece 30 dakika, üçüncü gece 30 dakika parça parça ağladı. Artık odasına girdiğimizde ağlamaya başlar olmuştu. Kararlı olmak önemli ısrarla söylediğim gibi. Benim oğlum ayakta sallarken yarım saat uyuyup uyanırdı ve tekrar sallarsak sallamanın etkisiyle uyurdu. Verimsiz uykuları vardı ve asla bir saati geçkin uyumamıştı. Hırçındı genel olarak. Gece belki 10 kere kalktığı olurdu ve emzik tiryakisi olmasına rağmen asla emzikle uyumazdı. Eğitimin ilk gecesinden itibaren sabaha kadar uyudum. Şimdi 11 aylık ve ben de bebeğim de 3 aydır deliksiz uyuyoruz. Gece rüya öğünü için odasına girip onu uykudayken almak, emzirmek ve doyduğunda kendini çekip yatağını istemesi kadar güzel bişey yok. Her gece o 5 dakikayı iple çekiyorum.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Herkes bebeği için uyku eğitimi alacak diye birşey yok. Benim bebeğim geceleri sıkça kalkıp emmek istediği, gündüzleri de çok düzensiz ve ayakta sallanarak uyuduğu için ben bu eğitime başvurdum. Bana sakin, uyuyan bebeği olan insanların “vay efendim sen bebeğini ağlatıyorsun, vay sen kötü annesin, ben bebeğimi hiç ağlatmadım” gibi sözleri sinek vızıltısı gibi geliyor. Kimse kusura bakmasın. Herkes kendi bebeğini tanıyor ve onun iyiliği için uğraşıyor. Ben eğer bebeğime bu eğitimi vermeseydim benim bebeğim her gün ağlayan bir bebek olarak büyüyecekti. Şimdi ise hiç ağlamadan uykuya geçen ve deliksiz uyuyan, mutlu uyanan bir bebeğim var. Uyandığında acıkmış olduğu için öğünleri de düzene girmiş bir bebeğim var. Doktor, kontrollerde hep sağlığı, gelişimi çok iyi diyerek uğurluyor bizi.

Uyku eğitiminden sonra:

Eğitim bebeğin ağlamadan uykuya geçtiği zaman bitiyor. Benim bebeğim hiçbir zaman ağlama-mırıldanma-söylenme gibi tepkiler vermeden uyumadı. Eğitimi vermeye başladıktan bir ay sonra bebeğim artık gece deliksiz uyumayı öğrendi. Gündüz de en az 1 saat, en fazla 2 saat uyuyor (psikolog 2 saatten sonra yataktan almayı tavsiye ediyor ki çok mantıklı. Bebek bir sonraki uykuya zor geçiyor fazla uyursa). Denedim en fazla ne kadar uyur diye 4 saat gündüz uykusu uyudu. 😳Gündüz iki uyku uyuyor ve psikoloğun tavsiyesine göre 3-3,5 saat arayla uyutuyoruz. Erken değil.

Ben eğitime başladıktan bir ay sonra daha hızlı uyuması için emzirirken odayı karartıp mayışmasını sağlayıp yatırıyorum yatağına. Gece uyandığında ya da yatağında dönerken nasıl uyuyacağını öğrendiği için emzirerek uyutmam onu bağımlı hale getirmiyor. Kucağımda emzirmiyorum çünkü bebeğin uykuya geçebilmesi için sizin bedeninizi bire bir hissetmesi ,kendi kendine uyumasını zorlaştıracaktır. Yatağıma yatırıyorum, yanına uzanıp emziriyorum. Dalmasına yakın alıp yatağına koyuyorum. Yatakta uykuya geçmesi önemli.

Aklıma gelen herşeyi yazdım. Sorularınızı lütfen çekinmeden sorun. Ben eğitimi 3 ay önce verdim.  Bana bu konuda çok soru geldiği için blog açıp paylaştım. Umarım ihtiyacı olanlara ulaşır. Sevgiler.

423b256c-6e87-4c72-bf01-e43cafb3e4ab.jpeg
5 Ekim cuma günü 2.uykumuz. 16:10-18:05

3 thoughts on “Uyku Danışmanıyla Nasıl Uyku Eğitimi Verdim?

  1. Benim 3 aylik bebegim var ona uygulayabilirmiyim bunu acaba..
    İlk cocugumda denemis yapamamistim. Suan 4,5 yasinda daha yeni kendi uyumayi ogrendi😞 cok zor oldu hic uykusu olmayan bir cocuktu ogle uykusu 1,5 yasinda birakti hala gec yatip erkenden kalkar kizim.
    Bebegimde
    denesem mi ise yarar mi katilmasi var hevesi kesiliveriyor.

    1. Merhaba İdil Hanım. 3 aylık bebek eğitim için çok minik. 6 aylık olmasını bekleyin derim. Benim oğlum şimdi 16 aylık biz tam 9 aydır ayrı odalarda uyuyoruz. Zamanı gelince eğitimi vermenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir