Tayland Gezi Notları – Motorsiklet Kiralama

 • Tayland Bangkok’a biz 2016 aralık sonunda gittik. Hava sıcaklığı gündüz 25-30, gece 15-20 dereceydi. Seyahat için son derece uygun aylar.
 • Seyehat öncesinde haberlere göz atmakta fayda var. Biz ilk günümüzde ekim ayında ülkenin kralının öldüğünü ve iki yıl sürecek yas ilan edildiğini öğrendik. Yas nedeniyle bazı turistik yerlere ücretsiz girdik, kralın sarayı ise girişe maalesef kapanmıştı.
IMG_4927
Kral öldüğü için heryerde kralın fotoğrafı olan çerçeveler, magnetler satılıyordu. Piyasasını kurmuşlar 2 ayda. 🙄
IMG_1949
Otobüsle şehir içi ulaşım
 • Havaalanına adım atar atmaz biz ilk olarak gps ve araştırmalarımız için internetli bir hat alıyoruz. Havaalanı  içinde hat satan şirketleri bir arada bulabilirsiniz. Haftalık ya da aylık internet paketleri alma seçenekleri var. Biz iki hafta kalacağımız için aylık bir paket satın almıştık.
 • Tayland müslümanların azınlıkta yaşadığı bir ülke olmasına rağmen, helal-haram gıda ayrımına dikkat eden ve rahatlıkla mescit ya da cami bulabileceğiniz bir ülke. Havaalanında da çok temiz mescit mevcut. Mescitleri ya da helal gıda satan restoranları  haritalarda ingilizce değil de tayca aratmakta fayda var.
 • Havaalanından metroyla veya otobüslerle merkezi noktalara ulaşabiliyorsunuz. Biz sadece havaalanına ulaşım için metroyu kullandık çünkü hedefe iki-üç kat daha kısa sürede varabiliyorsunuz.
 • Tayland yemekleri aşırı lezzetli ve çoğunlukla vejeteryan menülerden oluşuyor. Biz tavuk ve ördek eti olan yemekler de tattık ve hepsi harikaydı.
 • Ülkede sokak lezzetleri ve meyve kültürü var. Sokakta camekanlı arabalarıyla ev yapımı hamur işleri ya da taze meyve satanlara denk gelirseniz muhakkak deneyin. Domuz ürünleri olabiliyor. Helal mi diye değil de domuz (pork) var mı diye sorarsanız daha net cevap alırsınız. Ha bi de böcek kızartmaları satılıyor. İsteyene üstüne sos da döküyorlar.😄
IMG_2163
Böcek kızartmaları
IMG_5466
Yediğimiz ilk tai mutfağı lezzetleri.
 • Ülkede her 100 adımda bir ‘seven eleven’ marketleri göreceksiniz. Kahvaltı ya da atıştırmalık taze yiyecekler bulabileceğiniz gibi temel ihtiyaçları da buralardan satın alabilirsiniz.
 • Kahvaltı kültürü biraz farklı Taylandda. Tost ekmeği, tereyağ, yumurta ve genelde kahve ya da sütlü çay içiyorlar. Bizim için kahvaltı çok önemli olduğu için biz kahvaltılı odası olan oteller tercih ettik.
 • Booking ve Agoda kullandık otel araştırmalarında. İkisi arasında ciddi fiyat farkları olabiliyor.
 • Gezerken Bangkok içinde otobüs tercih ettik. Turistlere çok aşinalar ve çok sıcak kanlı insanlar Taylandlılar. Yardımcı oluyorlar ingilizce bilmeseler bile.
 • Grand Palace bahçesine girip biraz ilerde ödeme yapıp ana kapıdan giriliyor. Ana kapı öncesinde bu bölgede turistler için bol pantolonlar ve şallar satılıyor. Bunun sebebi saraya kısa etek ya da askılı kıyafetlerle girilmesi saygıdan dolayı yasak. Yanınıza şal almakta ve uzun kıyafetler giymekte fayda var zira boşa para ödememiş olursunuz.
 • Tayland dünyanın belki de mobilet ve motosiklet kullanımında en güvenli ülkesi. Çok uygun fiyatlara kiralayabileceğiniz mobilet/motosikletlerle trafiğe takılmadan, doğayı içinize çeke çeke seyehat edebilirsiniz. Bangkok’da kiraladığımız Honda mobileti 3 saat motosiklet parkına parketmiş ve dönüşte anahtarı üzerinde unuttuğumuzu farketmiştik. Kaskları da mobiletin üstüne bırakıp gidiyorsunuz herkes gibi, dönüşte bıraktığınız gibi buluyorsunuz.
maehongson
MAE HONG SON YOLU
 • MAE HONG SON MOTOSİKLET YOLU

Dünyanın en ünlü motosiklet yollarından bir tanesi olan MHS yolunu motorla tatmadan Taylanddan dönmeyin. Bangkok’dan uçakla 1 saatte Chang Mai’ye geçip orada Mr.Mechanic adlı şirketten sigortayla birlikte günlük 30 tl gibi bir fiyata mobilet kirayıp yola koyulduk.

 • Bangkok hava sıcaklığı -5 gibi hesap edip Chang Mai’ye giderseniz daha iyi olur zira biz orda üşüyüp kendimize kalın kıyafetler satın aldık. Motorla MHS yolunu katederken, ormanın içinden rakımın yükseldiği, sıcaklığın düştüğü yerlere doğru yol alacağınızı bilmenizde fayda var.
DCIM100GOPRO
MHS yolunu Chang Mai-Pai-Mae Hong Son kısmını yol alıp,tamamlamadan geri döndük. Yolda olmak çok keyifliydi fakat bizim zamanımız kısıtlıydı malesef.
 • Pai şehrinde motorla gezerek boş otel odası ararken ara sokaklara girince Muslim House (MS) diye çok tatlı bir hostel bulmuştuk. İki kişilik banyolu oda ve kahvaltı günlük ücreti 30 tl idi. Booking ya da agoda üzerinden aratabilirsiniz. Tertemizdi. Tavsiye ederim.
IMG_2525
Phi Phi
 • Phuket dünyada balayı yapılacak şehirlerden birisi olarak gösteriliyor. Bence çok da haklılar. Phuket’e en az 2 gece ayırmanızı tavsiye ediyorum çünkü turlarla adaları görmek bile başlı başına bir gününüzü alıyor. Zamanımız olsaydı özellikle Phi Phi adasında konaklamayı isterdik.
 • Turisti fazla alan bir ülke olan Taylandda çok düşük fiyatlara çamaşırlarınızı yıkatabiliyorsunuz. Özellikle Chang Mai, Pai ve Phuket gibi şehirlerde adım başı çamaşırhane görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir