Emzirmek ve Süt Üretimi Sorunlarına Çözümler

Doğumdan aylar öncesinde başladım emzirmek konusunu araştırmaya. Bebeğimi kucağıma aldığımda onun kiraz kadar minik midesine yapay birşey girmesin diye herşeyden çok istedim emzirmeyi. Emzirmek doğal doğumla yüksek orantılı olduğu için doktoruma sıkı sıkıya tembihledim:

 1. Epidural de, suni sancı da istemiyorum, bebek ne zaman doğmak isterse o zaman doğsun. Sancım olsun ki sütüm gelsin.
 2. Doğar doğmaz göğsüme koymanızı istiyorum bebeğimi. Ten teması kuran bebeklerde, anne kokusunu aldığı için memeye yönelim ve emme bağımlılığı görülme oranı yüksek.
 3. Kordon hemen kesilmesin. Bebek benim göğsümde benim kokumu alırken kan akışı durana kadar bekleyin ve kordonda akış bitince kesin. Kordondaki minerallerin bebeğe geçmesini beklemek gerekiyor. Bebek anneden alacağı tüm besini alıyor ve süt gelmeme ihtimaline karşı vücudunda 24 saat bekleyecek kadar besin oluyor. Mama vermek şart değil bazı hastanelerin söylediği gibi. Bebek zaten besinini anneden almış olarak doğuyor. Besin almamış olsa nasıl ilk kakası başka, sonraki kakaları başka kıvam ve içeriklerde olsun. Sütünüzün gelmesini beklemelisiniz. Amerika’da doğum yapan biri doktorların 48 saat annenin sütünün gelmesini beklediğini, mama vermediğini söylemişti. Mamanın zararları yazarsanız Google size uzun makaleler gösterecektir.
 • Ben sağlıkçı değilim ama İngilizce ve Türkçe arayarak bulabildiğim tüm kaynakları okumuş bir anneyim. Hatta uluslararası emzirme danışmanı bulup onunla mailleştim ve kendisinden bazı memeye dönüş yöntemleri öğrendim.
 • Bebeğiniz doğdu ve bir şekilde emmek istemiyorsa:
  Öncelikle dil bağı var mı ona bakmak gerekiyor.
  Dil bağı yoksa ve sağlığı yerindeyse sizin meme ucunuza bakmak gerekiyor. Bazı meme uçları bebeğin emmesi için uygun olmayabiliyor. Bunun için silikon göğüs uçları deneyebilirsiniz. Doktorunuz yönlendirecektir.
  Sizde de bebeğinizde de sorun yoksa bebeğinizi ve kendinizi soyup ten tene temas yapıyorsunuz. Bebeğiniz anne karnındaki gibi sizinle temas ederken, banyoya girip ılık su açıp bebeğinize ve ten tene temas eden yerlerinize su tutuyorsunuz. Ilık suyun altında bebeğiniz sizin teninizi ve kalp atışlarınızı hissederken memenize yöneliyor ve refleks olarak emmek istiyor. Bunun adı bebeğe anne karnını canlandırmak.
 • Bunlar tamamen uzman görüşleridir. Ben bunların hiçbirini denemedim. Doktorum Carolina isteklerimin hepsini yaptı ve bebeğim doğar doğmaz benim göğsümdeydi. Başını hafif hafif kaldırmaya çalışarak memeye yöneldi. Üzerini giydirip hemen bana geri verdiler ve emzirmeye başladım. O gün bu gündür emziriyorum çok şükür. 11 aylık oldu.
 • Doğumdan sonra emzirmeye başladınız. Sütünüz ilk günlerde sarı ve az miktarda gelecektir. Bebeğe yeterlidir. Sütü artırmak için bazı yöntemler var:
  İlk zamanlarda ılık duş almak süt inmesi için birebirdir. Doğumun ertesi günü ılık duş tavsiye edilir. Çok da işe yarar.
  Yemenizden kesmemelisiniz. Sadece su içmenin süt artırdığı da doğrudur fakat yemek yiyip su içerseniz sütün yoğunluğu farklı olacaktır. Sadece su içerseniz süt, su katılmış süte benziyor. Beyazlık oranı azalıyor. Yemek derken ekmek ve hamur işlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Çeşitli ve karbonhidratsız beslenebilirsiniz. Et ürünleri, sebze, salata, meyve gibi.
  Kompostoyu şiddetle tavsiye ediyorum. Kuru meyvelerden ya da taze meyvelerden yapabilirsiniz.
  Bir çay kaşığı rezene çayını kaynar suya karıştırıp, biraz demlenmesini bekleyip tüketmek de çok etkili.
  1. Sütünüz var ama bebeğiniz hepsini ememiyorsa muhakkak sütü sağmak ve memeyi boşaltmak gerekiyor.

Meme boşalacak ki tekrar süt üretsin.

  Memede kalan ve boşaltılmayan süt mastit yapar. Mastit olan göğüs kızarır, sertleşir ve ateşlenir. Aman aman ihmal etmeyin. Sütünüzü sağmak için illa elektrikli sağma makinelerine para dökmeyin. Manuel süt sağma araçları da gayet iş görüyor ve üçte bir fiyatına.

Emzirmek yaşadığım en güzel duygu. Sizin bedeniniz minik bir bedeni besleyecek süt üretiyor. Bu mükemmel bir mucize. Ben bebeğim 7.ayı doldurana kadar sadece emzirdim. Sağlığı iyiydi ve doktor bana ek gıda vermekte acele etmeyi önermedi.

Dilerim tüm anneler emzirmeyi istediği kadar yaşar ve bebeğini sevgiyle besler.

Ne diyordu sosyal medyadaki emzirme danışmanları: #emziringitsin ✌️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir