Dil Bilmek Yurtdışına Çıkmak İçin Ne Kadar Önemli?

 

Seyahatten ziyade yurtdışında çalışmayı düşünenler için dil faktöründen bahsedeceğim.

Dil biliyor olmanız tabiki olumlu bir etken cv inceleyen yöneticiler için. Oldukça iyi İngilizce biliyorsunuzdur ama işe alınmayabilirsiniz. Başlangıç düzeyinde ingilizce bilen birisi ise birikimi yüksek olduğunu veya sağlam iş yaptığını söyleyen referansları olduğu için işe alınabilir. Bu biraz nasip meselesi. Yıllarca yurtdışında farklı ülkelerde çalışmış ve ingilizcenin i’sini bilmeyen bir mühendisle ve bir mimarla çalıştım. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Yurtdışına çıkacaksanız dil konusunda bazı hususlara dikkat etmelisiniz:

  • Diliniz hangi düzeydeyse onu cv’nize eklemelisiniz. Ne eksik ne fazla.
  • Tüm dünyada resmi işlemlerde geçerli olan tek dil ingilizcedir. Havaalanlarında bilet işlemleri, sokakta adres sorma, polisle muhatap olma durumunda açıklama yapma gibi günlük ingilizceye sahip olmadan yurtdışına çıkmayı düşünmemelisiniz.
  • Gideceğim ülkenin dili ingilizce değil diye düşünmeyin. İsterseniz Çin’e gidin, size ingilizce lazım olacaktır. Portekizce ana dili olan bir ülkedeyim ve çoğu bilmiyorum diyen kişi söylediklerinizi anlayacak ve cevap verecek kadar ingilizce biliyor.
  • Dil bilgisi (grammar) düzeyiniz isterseniz en ileri düzeyde(advanced) olsun, konuşamıyorsanız yurtdışına çıkmadan önce pratik yapmalısınız. Ana dili ingilizce olan biriyle ingilizce konuşmak, okulda türk öğretmenler ve arkadaşlarla ingilizce konuşmakla kıyaslanamaz. Pratik yapacağınız kimse yoksa internet üzerinden yabancılarla konuşabileceğiniz platformlardan yararlanabilirsiniz.
  • İngilizce biliyor olmak (Türkiye dışında) insanların nefes alıp vermesi gibi olağan bir özellik. Kimse size ”vaaay ingilizce konuşuyor adama bak” demeyecek. Diyecek ki: ”ingilizce bilmiyor musunuz? Hangi dilleri konuşuyorsunuz o halde?” Çoğu insanın Türkiye’de arapça konuşulduğunu sandığını ve türkçe diye bir dili hiç duymadığını biliyor muydunuz?

Dil bilmeden seyahat etmenizi de önermem. Ciddi zaman kaybı yaşarsınız. Paris’e sadece Eyfel kulesinin önünde fotoğraf çekilmek için, Hindistan’a Taç Mahal’i görmek için gitmek kadar sığ olur seyahatleriniz.

Yurtdışında İş Bulmak / İnşaat Sektörü

Yurtdışında Çalışma Şartları Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir