Bebekle İşe Gidip Gelmenin Artıları-Eksileri

Okulunuzu okumuş, altın bileziğinizi kolunuza takmışsınız. Mesleğin ilk yılları kariyer planlaması açısından oldukça önemli. E diğer taraftan yaş geçmeden anne olmak faktörü var.

Ben mesleğimin 3.yılında bebeğimi kucağıma aldım. Şartlar uygundu ve şirket bebeği ofise getirebilmem için yer tahsis ediyordu, ben de doğumdan iki ay sonra her gün 1,5-2 saatlik yolu bebekle gidip gelirken buldum kendimi. Bebeğimin 2.ayından 7.ayına kadar birlikte işe gidip geldik.

Bebekle işe gitmenin artılarından bahsedeyim önce:

  • Anne sütü alan bebeğin annesini emerek o sütü alması var, biberon ile alması var. Anne-bebek duygusal bağı açısından emzirmek bir adım önde. Bebeği her öğününde emzirerek besleme şansınız oluyor.
  • ”Bebeğim şimdi napıyor” kurdu kafanızı kemirmeye başladığı anda bebeği görme şansınız var. Ki bu kurt doğumdan kısa süre sonra işe başlayan her annede mevcut ve stres tohumlarını yavaş yavaş ekiyor insanın içine. Stres ise lohusa bir annenin en uzak durması gereken etken.
  •  Bakıcı korkusu yaşamıyorsunuz. Bebeğinize birkaç adım ötede bakılması var, bir telefon uzaklıkta bakılması var.
  • Bebek her gün dışarı çıkıyor, her gün güneş alıyor. Havası temiz bir ortamda kalıyor. Şantiyede klimalı ve toz topraktan uzak bir dairede kaldı ve girip çıkarken bebeği etkileyecek çalışma varsa durdurup geçiyordum ve ya öncesinde haber alıp işe gelmiyordum.

Bebekle işe gitmenin eksilerine gelince:

  • Araba içinde, dar bir alanda ve uzun bir süre kalıyor bebek ve huysuzlanma katsayısı artıyor.
  • Toplantının ortasında ve ya herkes odasında sessizce çalışırken kulakları rahatsız eden bebek ağlama sesleri duyulabiliyor.Hatta öyle zaman oluyor ki gidip kucağa almak bile o bebeği susturmayabiliyor. Personel sırayla yanınıza gelip : ‘sizin bebek ağlıyor’ diyerek, benim duymadığım o sesi(!) bana duyuruyorlar.🤦🏻‍♀️Bkz: kolik bebek
  • Her ne kadar bakıcınız olsa da, işe gitme yorgunluğu + bebekle sürekli ilgilenme yorgunluğu anneyi akşam iki kat yorgun eve getiriyor. Bunun üstüne bir de gece sıkça uyanan bir bebek ve uykusuz kalan bir anne koyun. Bunun için ne yapıyoruz: bebeğimize uyku eğitimi veriyoruuuz.
  • Bazen işten erken çıkacağınızda ve ya işiniz çıkıp ofisten ayrılmanız gerektiğinde bebek uyuyorsa hareket ettiriyorsunuz ve uyanıyor. Uyandırmak o kadar kolay ki😶.
  • Şantiyede çalışıyorsanız, bebeğiniz aniden matkap ve ya hilti sesiyle de uyanabiliyor.
Bakıcımız, elimiz, kolumuz Narcicia’mız.

Bebeğin sürekli annenin yanında olması kadar güzel bişey yok. Dilerim tüm çalışan ve çalışmak zorunda olan anneler içlerine sinerek bebeklerini emanet ederler. Anneannemin bir lafıyla bitirmek isterim: ”herşey insanlar için be”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir