Afrika’da Su Gibi Tüketilen Tropik Meyveler

Bu topraklarda yaşamanın en güzel yanı birçok meyve çeşidini bir arada bulabilmemiz. Karpuzla portakalı, çilekle mandalinayı, narı, kiviyi, muzu, ananası aynı tabakta yiyebilmemiz. Normalde de acıkınca gidip dürüm döner almak yerine, bir kilo çilek ya da orta boy bir kavun yiyerek doymayı tercih eden, meyve bağımlısı bir insan olduğum için bu yönüyle tam bana göre buralar.🤩

  • Frenk Yemişi: Bir Adanalı olarak biz bu meyveye “Dikenli İncir” deriz ve kendisini bolca tüketiriz. Dişe gelen çekirdekleri etli kısmından fazladır. Burada markette ilk gördüğümde gözlerimden kalpler çıkmıştı. 😍 El değdirmeden soyup yemek gerekir, zira kabuğunda dikenleri çokçadır.
Adana’mın Dikenli İnciri
  • Hindistan Cevizi:  Sert kabuğu altında beyaz yenilebilir bir tabaka olan ve bu beyaz tabakanın içerisinde de bir miktar su barındıran meyve. Evde tahranız yoksa o sert kabuğu kırmanız zor. Meyveyi satanlar üstten tahra ile kesip, ince bir zar bırakıp pipetle size servis yapıyorlar, o zarı siz pipetle yarıp suyunu içiyorsunuz. Suyu bitince de tahra ile ikiye yarıyorlar ve içindeki beyaz tabakayı yiyorsunuz. Bağırsaklara çok faydalı meyve.
Hindistan Cevizi-Hint Okyanusu
  • Marakuja (Passion Fruit): Bu meyveyi alıp elma ya da portakal gibi yemek biraz zor. Yoğun bir kokusu ve aroması var. Marakujayı iki şekilde tüketmeyi seviyorum. Birincisi ev yapımı kekin içine katılıp “marakujalı kek” olarak yediğimde. 👌 Bir diğeri de Marnabrasa adında bir balık restoranı var sahilde. Orada limon-nane-portakal-elma-marakuja-soda karışımı bir içecek var. 2 litrelik olarak sürahide geliyor servise. Efsanedir balığın yanında.

Marakujanın sulandırılmadan bardağa aktarılmış hali
  • Papaya: Afrika kavunu. Dilimleyip servis edebiliyorsunuz. İçinde siyah küçük çekirdekleri var. Tadı bildiğimiz kavundan oldukça farklı.

Papaya
  • Liçi: Dış kabuğu sert ve pembe olan, içi yumuşak ve beyaz olan meyve.Tadını tarif edecek kelime bulamadım. Tatlı, ekşi değil. Çileğe form olarak çok benziyor. Tazeyken, kabuğu henüz grileşmemişken tüketmek gerekiyor.

Liçi- Çekirdekleri- İçinin beyaz meyvesi
  • Avokado: Salatada ve pizzada da kullanılan bu tek çekirdekli meyveyi ben böyle servis ediyorum ve mi-kem-mel oluyor. Üzerine bal yerine çilek reçeli de dökebilirsiniz. Çeşitlendirilebilir.

  • Yıldız Meyvesi(star fruit):  Birine gözlerini bağlayıp yedirseniz erik yediğini düşündürecek meyve. Hamileyken çokça erik aşermiş biri olarak, tuzlayıp tuzlayıp yediğim meyve.
Bu kadar sarısını görmedim. Bizim burdakiler erik yeşili.
  • Mango: Anavatanının Hindistan olduğu söylenen ve Hindistan’da lifsiz, kaşıklanarak yenebildiği söylenen meyve. Mozambik’te yürürken kafamıza düşmüşlüğü olan meyvedir ve liflidir. Olgunluğa yaz mevsiminde erişen meyvenin ağacı da 300 yıla kadar yaşayabilen, devasa ağaçlar.
Pazarda oyun oynayarak annesini bekleyen afrikalı güzeller güzeli kız çocuğu
  • Ananas: Meyvesi iri, güzel kokulu ve oldukça lezzetli meyve. Sindirime, kalbe,glikoz seviyesi düzenlemeye kadar birçok şeye faydalıdır. Üç tanesi 10 tl ye satıldığı için Mozambik’e gelince aşırı ananas yemekten hastanelik olmuş kişileri gördü bu ülke.😅
  • Muz: Buralarda bulabileceğiniz en ucuz meyvelerden kendisi. Yemeyeni dövüyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir