9 Aylık Hamileyken Evin Dış Kapısını Üzerime Zincirleyip Kaçan Afrikalı Ev Sahibi

19 aydır Mozambik’te yaşıyorduk. 36 haftalık hamileydim. Çalışıyorduk ve benim çalıştığım şirketin şirket evinde kalıyorduk. Şirket kiralarımızı geç ödüyordu ve nerdeyse her ay ev sahibi kapımızı çalardı. Ona evin bize ait olmadığını ve gidip sorunu şirketle çözmesi gerektiğini söylemekten bıkmıştık ve adamın da bizim de canımızı hayli sıkıyordu her ayın 5 inin gelmesi.

19.ayda eşimin çalıştığı şirketin şirket evine taşınma arefesinde, ben artık işten izin almış, evde doğumu beklerken ve ertesi gün zaten evi bavullarımızla terk edecekken başımıza bu olay geldi. Akşam 17:00 sularında evde yavaş yavaş kıyafetlerimi bavula yerleştiriyorum. Karnım burnumdaydı. Bir ara kapıdan tıkırtılar duydum. Olgun geldi sandım ama sonra ses kesildi. Bir saat sonra Olgun beni telefonla aradı.

-Oturur musun bi’ yere. Bişey söyleyeceğim.

-N’oldu?

-Panik yapma. Sakin ol. Ev sahibi gelip kapıyı zincirlemiş üzerine. Şirketten kilidi kırmak için malzeme getirecekler. Polise de haber verdik. Sen otur, ayakta durma.

Allahtan yapı itibariyle soğuk kanlı bir insanım. Panikleyip doğum yapacak biri değilim. Başta bir Adanalı damarım tuttu. “Nasıl zincirler kapıyı benim üzerime? Psikopat mıdır nedir? ” gibi bir iki atarlandım. Sonra komik bile geldi.

Polis geldi. Fotoğraflar çekildi. “Kadın hamile kardeşim, yapılır mı bu?” nevinden cümleler kuruldu. 2 saate yakın karakolda tutanak vs işlemleriyle uğraştı Olgun. İçerde kimsenin olduğunu düşünmedim demiş ev sahibi. Allahım ne kadar da mantıklı, biz bunu nasıl düşünemedik.

Ertesi gün toparlandık çıktık evden. Terkettik orayı koşarak. 😅 Karakoldan bi sonuç çıkmadı. Nasıl çıksın ki. Burası Mozambik. 😏 Dünyada gördüğüm en ağır hareket eden, hızlanamayan, insanların ülkesi.

Olay yeri fotoğrafı çekilirken mağdur duruşu yaptım. 😄Olay beni üzmekten çok güldürdü ve fotoğraf baktıkça güldüğümüz bir anı olarak kaldı.

Bu da böyle bir anımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir